Bukieciarz układa różne kompozycje z kwiatów i roślin świeżych, tzw. ciętych i/lub sadzonych, preparowanych i sztucznych, przeznaczonych dla klientów indywidualnych, a także znajdujących zastosowanie w aranżacji wnętrz i oprawie uroczystości oraz wydarzeń różnego rodzaju. Istotnym zadaniem bukieciarza jest także zapewnienie działań pielęgnacyjnych dla kwiatów i roślin oraz zapewnianie im odpowiednich warunków dla ich przechowywania.
Opis pracy
Bukieciarz zajmuje się układaniem klasycznych bukietów
2 o niewielkich rozmiarach, sprzedawanych bezpośrednio w salonie lub kwiaciarni, lecz także wykonaniem dużych wieńców i innych kompozycji na specjalne zamówienie, opatrzonych odpowiednimi wstęgami, dedykacjami, w tym dostarczanymi bezpośrednio do adresata.
Bukieciarz specjalizuje się w sztuce układania kwiatów i innych części roślin w różnorodne kompozycje. Do zadań bukieciarza należy dobieranie kwiatów i innych części roślin oraz materiałów dekoracyjnych do danego wyrobu bukieciarskiego. Wykonuje kompozycje kwiatowe na różne okazje z kwiatów ciętych i roślin doniczkowych zgodnie z zasadami kompozycji, według zasad techniki bukieciarskiej. Zajmuje się pielęgnacją i przechowywaniem roślin, udzielaniem porad dotyczących konserwacji kwiatów ciętych oraz pielęgnacji doniczkowych roślin ozdobnych, jak również przeprowadzaniem kalkulacji kosztów zamówionych kompozycji kwiatowych i innych prac bukieciarskich.
Osoba pracująca w tym zawodzie, tworząc dekoracje z kwiatów i innych roślin, potrafi w pełni wykorzystać ich walory zdobnicze i estetyczne. Bukieciarz bywa zapraszany do współpracy podczas organizacji różnych imprez i uroczystości, gdzie ważna jest wizualna oprawa kwiatowa (śluby, komunie, bankiety itp.). Przygotowując dekoracje kwiatowe (od niedużych kompozycji po aranżacje przestrzenne), używa kwiatów ciętych i roślin doniczkowych, roślin suszonych oraz sztucznych elementów ozdobnych. Może zajmować się także sprzedażą roślin doniczkowych i gotowych dekoracji kwiatowych.
Bukieciarz musi rozróżniać barwy, jest to niezbędne przy doborze kolorystyki kwiatów, musi być wrażliwy na zapach, mieć wyobraźnię i być kreatywnym. Ponadto bukieciarz musi angażować się w swoją pracę, śledzić nowości, nieustannie się doskonalić oraz być otwartym na nowe trendy w układaniu kompozycji kwiatowych. Bukieciarz zaczyna swoją pracę od dokładnego poznania oczekiwań klienta oraz jego preferencji estetycznych. W przypadku wykonywania aranżacji kwiatowych musi zapoznać się z miejscem, którego będzie dotyczyła aranżacja. Wykonanie projektu jest pracą indywidualną, wykonywaną samodzielnie na podstawie zebranych informacji. Praca bukieciarza wiąże się ze stałym kontaktem z ludźmi zarówno przy realizacji małych, indywidualnych zleceń, jak i dużych imprez okolicznościowych, które wymagają od niego pozostawania w stałym kontakcie z klientem, konsultowania postępów w tworzeniu projektu i potwierdzania doboru materiałów i rozwiązań.
Sposoby wykonywania pracy
Bukieciarz wykonuje pracę polegającą na:
- dobieraniu odpowiednich kwiatów i roślin do danego wyrobu bukieciarskiego,
- wykonywaniu zamówionych kompozycji kwiatowych według zasad techniki bukieciarskiej,
- wykonywaniu drobnych dekoracji kwiatowych okolicznościowych na różne okazje, przyjęcia i uroczystości,
- doradzaniu klientom odpowiednich kompozycji kwiatowych na różne okazje,
- wykonywaniu kompozycji kwiatowych według specjalnych życzeń klientów,
- udzielaniu porad dotyczących pielęgnacji i konserwacji roślin ozdobnych,
- przeprowadzaniu kalkulacji kosztów zamówionych kompozycji kwiatowych i innych prac bukieciarskich,
- dbaniu o kwiaty i rośliny ozdobne w zakładzie: utrwalaniu roślin różnymi metodami, podlewaniu, zmienianiu wody, zraszaniu itp.,
- dbaniu o właściwe wyeksponowanie kwiatów w wazonach oraz witrynie kwiaciarni,
- śledzeniu trendów rynkowych z zakresu kompozycji kwiatowych.
Więcej szczegółowych informacji znajduje się w sekcjach: 3.1. Zadania zawodowe oraz 3.2. Kompetencja zawodowa.
Warunki pracy
Bukieciarz pracuje przy sprzedaży kwiatów, która odbywa się na terenie salonu lub kwiaciarni, a także w innych miejscach (np. na giełdach lub targach kwiatowych), w których realizowane są kompleksowe aranżacje kwiatowe i roślinne. Są to najczęściej małe kilkuosobowe zakłady pracy. Praca może być wykonywana w pozycji stojącej lub siedzącej. W przypadku wykonywania aranżacji kwiatowej bukieciarz musi zapoznać się z miejscem, którego będzie ona dotyczyła.
Więcej informacji znajduje się w sekcji: 4.1. Możliwości podjęcia pracy w zawodzie.
Wykorzystywane maszyny i narzędzia pracy
Podstawowymi narzędziami pracy w zawodzie bukieciarz są nożyce, nóż i sekator. Ponadto, w zależności od rodzaju i wielkości kompozycji kwiatowej, mogą być wykorzystywane inne narzędzia, m.in.:
- cążki,
- szczypce,
- stojaki do bukietów,
- ściągacze (skrobaki) do kolców,
- mocowania i statywy florystyczne,
- pistolety do klejenia, podgrzewacze do kleju itp.
Bukieciarz w swojej pracy wykorzystuje także typowe artykuły biurowe, takie jak: zszywacz, taśma samoprzylepna, pinezki, szpilki czy markery oraz artykuły dekoracyjne (wstążki, kokardy, ozdoby itp.).
Organizacja pracy
Czas pracy bukieciarza nie jest normowany, chyba że jest to praca etatowa, co w tym zawodzie zdarza się rzadko. Przy zatrudnieniu na umowę o pracę bukieciarz pracuje z reguły 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu. Może też wykonywać pracę w systemie równoważnym, tj. do 12 godzin na dobę, dodatkowo praca w soboty i niedziele rekompensowana dniami wolnymi w inne dni tygodnia. Bukieciarz pracuje w dni robocze, ale również w świąteczne, kiedy zapotrzebowanie na wyroby bukieciarskie jest znacznie większe.
Najpowszechniejszą formą zatrudnienia w tym zawodzie jest umowa zlecenie lub samozatrudnienie. Bukieciarz może sam ustalać swój grafik pracy, jeśli jest samozatrudniony lub jest właścicielem/współwłaścicielem kwiaciarni. Czas pracy w tym wypadku zależy od ilości i rodzaju zamówień. Jeśli bukieciarz dostaje pilne zlecenie, zdarza się, że pracuje po kilkanaście godzin dziennie.
W przypadku tego zawodu praca jest nadzorowana okresowo – bukieciarz rozliczany jest przez klienta z gotowego projektu (chyba że klient chce na bieżąco mieć wgląd w postępy realizowanej usługi bukieciarskiej). Umowa o dzieło wykorzystywana jest sporadycznie, np. do wykonania konkretnego wystroju obiektu czy pomieszczenia. Praca bukieciarza ma charakter niezrutynizowany, zatem od osoby pracującej w tym zawodzie wymaga się kreatywności i umiejętności wprowadzania innowacyjnych rozwiązań.
Zagrożenia mające wpływ na bezpieczeństwo pracy człowieka
Bukieciarz ze względu na rodzaj wykonywanej pracy narażony jest m.in. na:
- obciążenie układu kostno-stawowego (np. bóle kręgosłupa) powodowane przez pracę w wymuszonej pozycji (stojącej lub siedzącej),
- uszkodzenie ciała podczas pracy ostrymi narzędziami,
- pracę w zmiennych warunkach temperaturowych (mocno klimatyzowane pomieszczenia i chłodnie),
- pracę przy dużej wilgotności, z uwagi na warunki przechowywania i pielęgnacji roślin (wymiana wody w wazonach, mycie wazonów, układanie bukietów – mokre końcówki kwiatów itp.),
- ryzyko wystąpienia alergii wywołanych przez dłuższy kontakt z niektórymi roślinami.
Bukieciarze pracują najczęściej w fartuchach, które chronią odzież przed uszkodzeniami. Czynnikiem uciążliwym w tym zawodzie może być także stały kontakt z ludźmi, co może pociągać za sobą ryzyko występowania konfliktów.
Wymagania psychofizyczne
Dla pracownika wykonującego zawód bukieciarz ważne są:
w kategorii wymagań fizycznych
- sprawny układ kostno-stawowy,
- sprawny zmysł dotyku,
- sprawny zmysł węchu,
- sprawny zmysł słuchu;
w kategorii sprawności sensomotorycznych
- koordynacja wzrokowo-ruchowa,
- spostrzegawczość,
- rozróżnianie barw,
- zręczność rąk i palców;
w kategorii sprawności i zdolności
- uzdolnienia plastyczne,
- wyobraźnia przestrzenna,
- łatwość nawiązywania kontaktu z ludźmi;
w kategorii cech osobowościowych
- empatia,
- samodzielność,
- cierpliwość,
- dokładność,
- odporność emocjonalna,
- wytrwałość.
Więcej informacji znajduje się w sekcjach: 3.3. Kompetencje społeczne; 3.4. Profil kompetencji kluczowych dla zawodu.
Wymagania zdrowotne
Praca bukieciarza zaliczana jest do lekkich prac fizycznych. Bukieciarz musi mieć dobry wzrok umożliwiający prawidłowe rozróżnianie małych szczegółów, prawidłowe widzenie stereoskopowe i pełne pole widzenia, zdolność porównywania lub odróżniania kolorów pod względem odcieni, nasycenia i jasności, zdolność rozpoznawania pojedynczych barw lub ich kombinacji. Daltonizm praktycznie uniemożliwia pracę w tym zawodzie, z uwagi na niemożność dobrania odpowiednich barw kwiatów do bukietu zgodnie z zamówieniem. Ważna jest też sprawność manualna, prawidłowe współdziałanie narządu wzroku i ruchu, a także sprawny zmysł powonienia i dotyku – ze względu na potrzebę rozróżniania faktur różnych materiałów wykorzystywanych do kompozycji kwiatowych i roślinnych.
Czynnikami utrudniającymi pracę w zawodzie bukieciarz są wady i dysfunkcje narządu wzroku, które nie mogą być skorygowane szkłami optycznymi lub soczewkami kontaktowymi, dysfunkcje w zakresie koordynacji wzrokowo-ruchowej, percepcji kształtów oraz zaburzenia zmysłu dotyku i powonienia. Ograniczeniem są także zaburzenia znacznego stopnia sprawności kończyn górnych, w szczególności w zakresie zręczności palców i rąk, a także dysfunkcja znacznego stopnia kończyn dolnych ze względu na ograniczoną możliwość dotarcia do miejsc wykonania zlecenia. Ograniczeniem jest również niepełnosprawność narządu słuchu w stopniu znacznym, co dotyczy głównie prac charakteryzujących się stałymi kontaktami z klientami i podwykonawcami. Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu bukieciarz mogą być choroby alergiczne, związane z uczuleniem na niektóre rośliny.
WAŻNE:
O stanie zdrowia i ewentualnych przeciwwskazaniach do wykonywania zawodu orzeka lekarz medycyny pracy.
Więcej informacji znajduje się w sekcji: 4.4. Możliwości zatrudnienia osób niepełnosprawnych w zawodzie.
Wykształcenie niezbędne do podjęcia pracy w zawodzie
W przypadku zawodu bukieciarz nie występują wymagania w zakresie określonego poziomu wykształcenia.
Pomimo to pracodawcy preferują kandydatów po ukończeniu odpowiedniego kursu dla bukieciarzy lub z wykształceniem średnim w szkolnym zawodzie pokrewnym – florysta
3.
Tytuły zawodowe, kwalifikacje i uprawnienia niezbędne/preferowane do podjęcia pracy w zawodzie
W zawodzie bukieciarz nie występują specyficzne wymagania w zakresie tytułów zawodowych, kwalifikacji czy uprawnień. Na rynku pracy premiowane jest jednak posiadanie dokumentów (certyfikat lub zaświadczenie), potwierdzających ukończenie kursu/szkolenia z zakresu bukieciarstwa
1 lub kursu florystyki
4.
Przy zatrudnieniu w zawodzie bukieciarz preferowane jest potwierdzenie kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie pokrewnym florysta: RL.26 Wykonywanie kompozycji florystycznych.
Ponadto w zawodzie bukieciarz liczą się: doświadczenie, uzdolnienia manualne, zmysł estetyczny oraz wiedza z zakresu pielęgnacji roślin, wykorzystywanych do tworzenia kompozycji kwiatowych i roślinnych.
Atutem przy zatrudnieniu może być:
- znajomość języka angielskiego na poziomie podstawowym (przydatna w kontaktach z klientami),
- posiadanie prawa jazdy kategorii B.
Więcej informacji znajduje się w sekcji: 4.2. Instytucje oferujące kształcenie, szkolenie i/lub potwierdzanie kompetencji w ramach zawodu.
Możliwości rozwoju zawodowego i awansu
Osoba zatrudniona w zawodzie bukieciarz może w ramach rozwoju zawodowego podnosić wykształcenie oraz uzupełniać kwalifikacje poprzez udział w kwalifikacyjnych kursach zawodowych (dla osób dorosłych) lub poprzez podjęcie nauki w szkole policealnej w zawodzie florysta.
Bukieciarz może, w ramach samodoskonalenia zawodowego, brać udział w konkursach, targach branżowych, pokazach florystycznych i dedykowanych szkoleniach tematycznych.
Formą awansu zawodowego bukieciarza może być też uruchomienie własnej działalności gospodarczej.
Możliwości potwierdzania kompetencji
Obecnie (2018 r.) w zawodzie bukieciarz nie ma możliwości potwierdzania kompetencji zawodowych w ramach edukacji formalnej i pozaformalnej.
Istnieje możliwość potwierdzenia kompetencji w pokrewnym zawodzie szkolnym florysta, po spełnieniu wymagań formalnych i zdaniu egzaminu (teoretycznego i praktycznego) przed Okręgową Komisją Egzaminacyjną. Do egzaminu można przystąpić również w trybie eksternistycznym.
Więcej informacji można uzyskać w Bazie Usług Rozwojowych https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl oraz Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji https://rejestr.kwalifikacje.gov.pl
Osoba zatrudniona w zawodzie bukieciarz może rozszerzać swoje kompetencje zawodowe w zawodzie pokrewnym:
Nazwa zawodu pokrewnego
zgodnie z Klasyfikacją zawodów i specjalności
|
Kod zawodu
|
FlorystaS
|
343203
|