Świadczenia są wypłacane z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, zwanym dalej „Funduszem", gdy:
- roszczenia nie zostały zaspokojone przez pracodawcę, który jest niewypłacalny w rozumieniu przepisów art. 3-8 ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. z 2023 r. poz. 1087), (na pozostałych podstronach zw. z FGŚP zwana „ustawą"),
- wniosek/wykaz obejmuje roszczenia pracownicze podlegające ochronie, zgodnie z katalogiem i w okresach wskazanych art. 12 ustawy,
- wniosek/wykaz spełnia wymogi formalne (m.in. przedłożono dowody potwierdzające uprawnienie do wnioskowanych świadczeń).
- na wniosek pracownika (zatrudnionego), gdy pracodawca faktycznie zaprzestał wykonywania działalności (art. 12a ustawy),
- na wniosek pracodawcy, gdy pracodawca oczekuje na wydanie przez sąd postanowienia w sprawie ogłoszenia upadłości (art. 15a ustawy).
Wnioski o świadczenia z FGŚP należy składać poprzez platformę Praca.gov.pl (do wojewódzkiego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy, a w przypadku, gdy pracodawcą jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą – do wojewódzkiego urzędu pracy właściwego ze względu na adres głównego miejsca wykonywania działalności):
Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat FGŚP
- Kiedy pracodawca staje się niewypłacalny w rozumieniu przepisów ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy?
- Jakie roszczenia pracownicze, z jakiego okresu i w jakiej wysokości podlegają zaspokojeniu na podstawie ustawy i kto jest uprawniony do otrzymania świadczeń?
- Jakie warunki formalne musi spełniać wykaz / wniosek o wypłatę świadczeń?
- Akty prawne FGŚP (wzory wniosków)
- Dane kontaktowe do wydziałów FGŚP