Komunikat dotyczący naboru wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) - Powiatowy Urząd Pracy w Żywcu

Nested Applications

Asset Publisher

Obrazek dla: Komunikat dotyczący naboru wniosków o przyznanie środków...

21.02.2025

Komunikat dotyczący naboru wniosków o przyznanie środków...

Komunikat dotyczący naboru wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) KOMUNIKAT Powiatowy Urząd Pracy w Żywcu informuje, iż ogłasza nabór...

Obrazek dla: Szkolenie w Bielskim Centrum Przedsiębiorczości

18.02.2025

Szkolenie w Bielskim Centrum Przedsiębiorczości

W dniu 06 marca 2025 (czwartek) o godzinie 11:00 w siedzibie Stowarzyszenia Bielskie Centrum Przedsiębiorczości w Bielsku-Białej przy ul. Zacisze 5 odbędzie się szkolenie: ...

Obrazek dla: Nabór wniosków o organizację prac interwencyjnych

06.02.2025

Nabór wniosków o organizację prac interwencyjnych

Nabór wniosków o organizację prac interwencyjnych Powiatowy Urząd Pracy w Żywcu informuje, iż od dnia 06.02.2025r. uruchamia nabór wniosków o organizację prac interwencyjnych...

Obrazek dla: Podsumowanie Krajowego Funduszu Szkoleniowego za 2024r.

04.02.2025

Podsumowanie Krajowego Funduszu Szkoleniowego za 2024r.

Krajowy Fundusz Szkoleniowy, w skrócie KFS, jest to instrument rynku pracy wprowadzony w 2014 roku nowelizacją ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia...

Obrazek dla: Informacja dotycząca odbioru rocznych informacji...

31.01.2025

Informacja dotycząca odbioru rocznych informacji...

Powiatowy Urząd Pracy w Żywcu informuje, iż będą wydawane roczne informacje podatkowe PIT-11 oraz raporty RMUA za rok 2024. Osoby, którym w 2024 roku tut. Urząd wypłacił...


Aktualności i informacje

Komunikat dotyczący naboru wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS)

Komunikat dotyczący naboru wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS)

KOMUNIKAT
Powiatowy Urząd Pracy w Żywcu informuje, iż ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na sfinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców, który nastąpi w dniach:

od 06.03.2025r. do 07.03.2025r.

Limit środków na finansowanie zadań w ramach KFS na 2025r. wynosi 1 200 000,00 zł.

Szczegółowe informacje dotyczące realizacji wniosków zostały określone w „Zasadach finansowania kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego w Powiatowym Urzędzie Pracy w Żywcu w 2025 roku", opublikowanych na stronie internetowej tut. Urzędu: zywiec.praca.gov.pl oraz dostępnych w siedzibie Urzędu na stanowisku ds. organizacji szkoleń.

Przed złożeniem wniosku prosimy o zapoznanie się z w/w zasadami.

Środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego Starosta może przeznaczyć na finansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców zgodnie z ustalonymi przez Ministra właściwego do spraw pracy priorytetami wydatkowania ww. środków.

W roku 2025 priorytety obejmują:
1) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub w województwie.
2) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
3) Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku.
4) Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.
5) Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.
6) Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.
7) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych.
8) Rozwój umiejętności cyfrowych.
9) Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną.

Powiatowy Urząd Pracy w Żywcu będzie brał pod uwagę zawody deficytowe zidentyfikowane dla powiatu żywieckiego, zgodnie z Barometrem zawodów 2025 – powiat żywiecki zamieszczonym w dokumentach do ogłoszenia.

O pomoc w kształceniu ustawicznym może ubiegać się Pracodawca, który spełnia wymagania przynajmniej jednego z powyższych priorytetów wydatkowania środków KFS.

Pracodawcą, w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 25 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2024r. poz. 475 z późn.zm.), jest każda jednostka organizacyjna, chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudnia co najmniej jednego pracownika. Nie ma znaczenia, na jaki rodzaj umowy o pracę zatrudnieni są pracownicy korzystający z kształcenia wspieranego środkami KFS, a także czy jest to praca na pełen czy część etatu.

Środki KFS przekazane pracodawcom prowadzącym działalność gospodarczą w rozumieniu prawa konkurencji UE, stanowią pomoc de minimis.

Pracodawca zainteresowany uzyskaniem środków na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy składa w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej.

Aktualny wzór wniosku dostępny jest na stronie internetowej zywiec.praca.gov.pl oraz jest do pobrania w siedzibie tut. Urzędu – Centrum Aktywizacji Zawodowej na stanowisku ds. organizacji szkoleń.

Kompletne wnioski wraz z załącznikami, można składać:
1) osobiście w terminie naboru wniosków, w siedzibie tut. Urzędu w godzinach od 7.00 do 15.00;
2) za pośrednictwem poczty bądź przesyłki kurierskiej na adres tut. Urzędu: ul. Łączna 28, 34-300 Żywiec;
3) w formie elektronicznej za pomocą platformy ePUAP, e-Doręczenia lub praca.gov.pl z wykorzystaniem niżej wymienionych podpisów:
- dokumenty podpisane bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu z zachowaniem zasad przewidzianych w przepisach o podpisie elektronicznym (podpis musi być złożony na wniosku oraz wszystkich załącznikach przez osobę działającą w imieniu pracodawcy) lub
- dokumenty podpisane profilem zaufanym (podpis musi być złożony na wniosku oraz wszystkich załącznikach przez osobę działającą w imieniu pracodawcy).
Wniosek złożony w formie papierowej musi być opatrzony podpisem osobistym (podpis musi być złożony na wniosku oraz wszystkich załącznikach przez osobę upoważnioną do reprezentowania pracodawcy).

Pracodawca składa jeden wniosek, w którym uwzględnia wszystkie działania, o których finansowanie się ubiega oraz wszystkie osoby, które chce nimi objąć.

Za datę złożenia wniosku uznaje się dzień wpływu do urzędu.

Urząd nie dokonuje weryfikacji wniosków przed ich złożeniem w wyznaczonym terminie.


Wnioski składane poza wyznaczonym terminem lub w innej formie niż wskazana w naborze (np. pocztą elektroniczną/e-mail) nie będą podlegały rozpatrzeniu.

Przy rozpatrywaniu wniosku starosta uwzględnia:
1) zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
2) zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
3) koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
4) posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
5) w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
6) plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanych ze środków KFS;
7) Uzasadnienie potrzeby odbycia kształcenia ustawicznego, przy uwzględnieniu obecnych lub przyszłych potrzeb pracodawcy oraz obowiązujących priorytetów wydatkowania środków KFS.
8) Uzasadnienie wyboru realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS.

W przypadku dużego zainteresowania przedmiotową formą wsparcia, w celu objęcia nim jak największej ilości podmiotów, Powiatowy Urząd Pracy w Żywcu może przeprowadzić negocjacje treści wniosku, w celu ustalenia ceny usługi kształcenia ustawicznego, liczby osób objętych kształceniem ustawicznym, realizatora usługi, programu kształcenia ustawicznego lub zakresu egzaminu, z uwzględnieniem zasady zapewnienia najwyższej jakości usługi oraz zachowania racjonalnego wydatkowania środków publicznych.

Na podstawie art 69a ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, środki Krajowego Funduszu Szkoleniowego można  przeznaczyć na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy, na które składają się:
- określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS;
- kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą;
- egzaminy umożliwiające uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych;
- badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej  po ukończonym kształceniu;
- ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem;

Starosta może przyznać środki z KFS na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego w wysokości:

a) 80 % tych kosztów, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika;

b) w przypadku mikroprzedsiębiorstw 100 % tych kosztów, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.

UWAGA: Informujemy, że tut. Urząd nie będzie finansował kształcenia ustawicznego, które rozpoczęło się przed podpisaniem z Pracodawcą umowy, w związku z pozytywnym rozpatrzeniem wniosku.

Szczegółowe informacje dotyczące finansowania kształcenia ustawicznego ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego:
- znajdują się w Zasadach obowiązujących w roku 2025, które zostały udostępnione w dokumentach do niniejszego ogłoszenia;
- można uzyskać w siedzibie tut. Urzędu na stanowisku ds. organizacji szkoleń;
- można uzyskać telefonicznie pod nr telefonu (33) 475 75 14.

 

Załączniki

WNIOSEK KFS 2025
WNIOSEK KFS 2025.pdf 298 KB
WNIOSEK KFS 2025
WNIOSEK KFS 2025.odt 325 KB
załącznik nr 1- oświadczenie wnioskodawcy
załącznik nr 1- oświadczenie wnioskodawcy.odt 214 KB
załącznik nr 2 do wniosku - wykaz osób
załącznik nr 2 do wniosku - wykaz osób.odt 201 KB
załącznik nr 3- oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych
załącznik nr 3- oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.odt 208 KB
załącznik nr 4- oświadczenie o otrzymanej pomocy de minimis
załącznik nr 4- oświadczenie o otrzymanej pomocy de minimis.odt 211 KB
załącznik nr 5- oświadczenie o otrzymanej pomocy de minimis w sektorze rolnym
załącznik nr 5- oświadczenie o otrzymanej pomocy de minimis w sektorze rolnym.odt 212 KB
załącznik nr 6- oświadczenie o otrzymanej pomocy de minimis w sektorze rybołowstwa i akwakultury
załącznik nr 6- oświadczenie o otrzymanej pomocy de minimis w sektorze rybołowstwa i akwakultury.odt 213 KB
załącznik nr 7- formularz informacji przy ubieganiu się o pomoc de minimis w rolnictwie
załącznik nr 7- formularz informacji przy ubieganiu się o pomoc de minimis w rolnictwie.odt 41 KB
załącznik nr 8- formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis
załącznik nr 8- formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis.ods 48 KB
załącznik nr 8- formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis
załącznik nr 8- formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis.pdf 113 KB
załącznik nr 9- oświadczenie do priorytetu nr 1
załącznik nr 9- oświadczenie do priorytetu nr 1.odt 197 KB
załącznik nr 10- oświadczenie do priorytetu nr 2
załącznik nr 10- oświadczenie do priorytetu nr 2.odt 204 KB
załącznik nr 11- oświadczenie do priorytetu nr 3
załącznik nr 11- oświadczenie do priorytetu nr 3.odt 199 KB
załącznik nr 12- oświadczenie do priorytetu nr 4
załącznik nr 12- oświadczenie do priorytetu nr 4.odt 195 KB
załącznik nr 13- oświadczenie do priorytetu nr 5
załącznik nr 13- oświadczenie do priorytetu nr 5.odt 196 KB
załącznik nr 14- oświadczenie do priorytetu nr 6
załącznik nr 14- oświadczenie do priorytetu nr 6.odt 196 KB
załącznik nr 15- oświadczenie do priorytetu nr 7
załącznik nr 15- oświadczenie do priorytetu nr 7.odt 200 KB
załącznik nr 16- oświadczenie do priorytetu nr 8
załącznik nr 16- oświadczenie do priorytetu nr 8.odt 193 KB
załącznik nr 17- oświadczenie do priorytetu nr 9
załącznik nr 17- oświadczenie do priorytetu nr 9.odt 192 KB
załącznik nr 18- oświadczenie listy sankcyjne
załącznik nr 18- oświadczenie listy sankcyjne.odt 41 KB
RODO obowiązek informacyjny
RODO obowiązek informacyjny.docx 13 KB
komentarz do priorytetów- limit podstawowy
komentarz do priorytetów- limit podstawowy.pdf 131 KB
BAROMETR_ZAWODOW_wojewodztwo_slaskie_powiat_zywiecki_2025
BAROMETR_ZAWODOW_wojewodztwo_slaskie_powiat_zywiecki_2025.pdf 225 KB
Rozporządzenie MPiPS w sprawie przyznawania środków KFS
Rozporządzenie MPiPS w sprawie przyznawania środków KFS.pdf 110 KB
ZASADY finansowania KFS 2025
ZASADY finansowania KFS 2025.pdf 4850 KB

Rynek pracy

Statystyki i analizy

5,1%Stopa bezrobocia w Polsce  

Stan na koniec grudnia 2024 r.

wykres statystyki

Stawki

  • 1.662,00 zł Podstawowy zasiłek dla bezrobotnych
  • 1.994,40 zł Stypendium dla bezrobotnego w okresie odbywania szkolenia
  • 831,00 zł Dodatek aktywizacyjny
  • do 48.969,72 zł Środki dla bezrobotnego na podjęcie działalności gospodarczej

Akty prawne

Artykuły prawne

Zobacz akty prawne dotyczące bezrobocia i promocji zatrudnienia

Zobacz

Urząd

Informacje dla niepełnosprawnych

Język migowy

Zobacz informacje na temat obsługi niepełnosprawnych.

Zobacz

Dane kontaktowe

Powiatowy Urząd Pracy w Żywcu

34-300 Żywiec, ul. Łączna 28

tel./fax (033) 475-75-00/(33) 475-75-51
e-mail: kancelaria@pup.zywiec.pl lub sekretariat@pup.zywiec.pl
 
Godziny otwarcia Powiatowego Urzędu Pracy w Żywcu: 7.00 – 15.00
Godziny przyjmowania interesantów: 7.30 – 13.30
 
W ramach struktury Powiatowego Urzędu Pracy w Żywcu funkcjonuje 5 Lokalnych Punktów Informacyjno – Konsultacyjnych. 
W punktach tych obsługiwane są: osoby bezrobotne bez prawa do zasiłku oraz osoby poszukujące pracy w zakresie czynności ewidencyjno - rejestracyjnych i pośrednictwa pracy. Szczegółowe informacje  - TUTAJ