Rejestr Instytucji Szkoleniowych

Print Drukuj

WAŻNA INFORMACJA DLA INSTYTUCJI SZKOLENIOWYCH

W dniu 20 marca 2025 r. Sejm uchwalił ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia (Dz. U. 2025, poz. 620), która wprowadza ważne zmiany dla instytucji szkoleniowych.

Zgodnie z art. 106 tej ustawy, szkolenia dla bezrobotnych i poszukujących pracy,finansowane ze środków Funduszu Pracy, realizują podmioty wpisane do rejestru, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, w zakresie świadczenia usług szkoleniowych, czyli do Bazy Usług Rozwojowych (BUR). Ponadto, szkolenia finansowane ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na podstawie art. 128 ust. 2 będą również realizować jedynie podmioty wpisane do BUR.

Wyżej wskazane przepisy wchodzą w życie 1 stycznia 2026 r.. Natomiast do końca 2025 r. będzie jeszcze funkcjonał Rejestr Instytucji Szkoleniowych (RIS). Czas który pozostał do wejścia w życie ww. przepisów będzie stanowił tzw. okres przejściowy na wpisanie się do BUR podmiotów chcących realizować dalej usługi szkoleniowe na zlecenie urzędów pracy, a wcześniej podjęcie działań mających na celu spełnienie przez firmy odpowiednich warunków do uzyskania wpisu do BUR, między innymi uzyskania określonych certyfikatów lub dokumentów potwierdzającego akredytację. Należy jednocześnie zaznaczyć, że od 1 stycznia 2026 roku w BUR będą mogły znaleźć się wyłącznie podmioty, które spełniają wymogi określone w rozporządzeniu Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 lipca 2023 r. w sprawie rejestru podmiotów świadczących usługi rozwojowe. Należy zaznaczyć, że nie nastąpi automatyczne przepisanie do BUR instytucji, które obecnie są wpisane do RIS.

Wszystkie potrzebne informacje na temat możliwości uzyskania wpisu do BUR znajdują się na stronie internetowej https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl/ w zakładce strefa dla dostawców usług. We wskazanym miejscu można znaleźć także bazę pytań i odpowiedzi, jak również numery kontaktowe na infolinię PARP czy telefoniczny dyżur eksperta BUR.

  • Infolinia PARP: 801 332 202 lub 22 574 07 07 (czynna w dni robocze od 8:30 do 16:30),
  • e-mail: info_uslugirozwojowe@parp.gov.pl,
  • telefoniczny dyżur eksperta BUR – jest czynny w każdą środę, w godz. 11:00 – 13:00,

pod numerem infolinii: 801 332 202 lub 22 574 07 07 (proszę wybrać 5, a następnie 3).


Rejestr Instytucji Szkoleniowych

Rejestr Instytucji Szkoleniowych stanowi wyodrębnioną część portalu: System Teleinformatyczny Obsługi Rejestrów (STOR). 
Portal STOR oprócz RIS zawiera również Rejestr Agencji Zatrudnienia (KRAZ) oraz Rejestr Akredytacji EURES (RPA EURES).

Instytucja szkoleniowa może uzyskać zlecenie finansowane ze środków publicznych na prowadzenie szkoleń dla bezrobotnych i poszukujących pracy po dokonaniu wpisu do rejestru instytucji szkoleniowych, prowadzonego przez wojewódzki urząd pracy właściwy ze względu na siedzibę instytucji szkoleniowej.

O wpis do rejestru może ubiegać się instytucja składając wniosek o wpis wraz z informacją o:

  1. tematyce prowadzonych szkoleń i przygotowania zawodowego dorosłych,
  2. kadrze dydaktycznej,
  3. bazie lokalowej, jej wyposażeniu i środkach dydaktycznych,
  4. metodach oceny jakości szkoleń,
  5. liczbie bezrobotnych i poszukujących pracy objętych szkoleniami i przygotowaniem zawodowym dorosłych w okresie ostatniego roku,
  6. pomocy udzielonej nieodpłatnie uczestnikom i absolwentom szkolenia lub przygotowania zawodowego dorosłych, polegającej na informowaniu o sytuacji na rynku pracy i zapotrzebowaniu na kwalifikacje.

Wniosek może zostać wypełniony elektronicznie za pośrednictwem portalu: System Teleinformatyczny Obsługi Rejestrów PSZ (STOR): https://stor.praca.gov.pl/portal/#/ris lub tradycyjnie (formularze wniosków do pobrania są dostępne na ww. portalu).
Fakt dokonania wpisu jest potwierdzany przez wojewódzki urząd pracy w formie papierowej lub elektronicznej. Wpis do rejestru instytucji szkoleniowych jest bezpłatny.

Dostęp do rejestru znajduje się na portalu: System Teleinformatyczny Obsługi Rejestrów  (STOR):  https://stor.praca.gov.pl/portal/#/ris 

Pliki do pobrania

Podstawa prawna

Informacje o publikacji dokumentu


Rejestr Instytucji Szkoleniowych

Print Drukuj



Instytucja szkoleniowa może uzyskać zlecenie finansowane ze środków publicznych na prowadzenie szkoleń dla bezrobotnych i poszukujących pracy po dokonaniu wpisu do rejestru instytucji szkoleniowych, prowadzonego przez wojewódzki urząd pracy właściwy ze względu na siedzibę instytucji szkoleniowej.

Wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych (RIS), prowadzonego przez Wojewódzki Urząd Pracy (właściwy ze względu na siedzibę instytucji szkoleniowej) jest BEZPŁATNY, zgodnie z art. 20 ust. 5 Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Instytucje szkoleniowe niezainteresowane szkoleniem bezrobotnych i poszukujących pracy finansowanym ze środków publicznych mogą prowadzić działalność szkoleniową bez konieczności uzyskiwania wpisu do Rejestru Instytucji Szkoleniowych.

1. Warunkiem uzyskania wpisu jest:
 
złożenie wniosku o wpis do rejestru instytucji szkoleniowych wypełnionego w formie papierowej (dwustronnie) lub elektronicznie na stronie www.stor.praca.gov.pl (o ile osoba uprawniona do reprezentowania instytucji posiada kwalifikowany podpis elektroniczny lub profil zaufany ePUAP). Instytucje, nieposiadające podpisu kwalifikowanego lub profilu zaufanego ePUAP, po wypełnieniu wniosku poprzez aplikacje www.stor.praca.gov.pl powinny go wydrukować, podpisać i wraz z wymaganymi dokumentami przesłać do Wojewódzkiego Urzędu Pracy.
W przypadku prowadzenia przez instytucję oddziałów należy wypełnić dla każdego z nich oddzielny formularz. Do wniosku należy dołączyć:

  • w przypadku braku w publicznie dostępnym rejestrze elektronicznym informacji o prowadzeniu edukacji pozaszkolnej (PKD 85.5) – kopię aktualnego dokumentu, na podstawie którego prowadzona jest edukacja pozaszkolna – WYMAGANE DOKUMENTY;
  • w przypadku posiadania akredytacji lub certyfikatów jakości – kopię tych dokumentów.  

 
2. Instytucja szkoleniowa ma obowiązek informowania wojewódzkiego urzędu pracy:
 

  • o zmianie siedziby, otwarciu i likwidacji oddziałów lub filii w terminie miesiąca od dnia wystąpienia tych okoliczności, 
  • w terminie do 31 stycznia każdego roku o kontynuowaniu działalności szkoleniowej  w kolejnym roku kalendarzowym  składając formularz wniosku o kontynuację działalności wypełniony w formie papierowej lub elektronicznej poprzez aplikację www.stor.praca.gov.pl (o ile osoba uprawniona do reprezentowania instytucji posiada kwalifikowany podpis elektroniczny lub profil zaufany ePUAP).
    Instytucje nieposiadające podpisu kwalifikowanego lub profilu zaufanego ePUAP po wypełnieniu wniosku poprzez aplikacje www.stor.praca.gov.pl powinny go wydrukować, podpisać i przesłać do Wojewódzkiego Urzędu Pracy.
    W przypadku prowadzenia przez instytucję oddziałów należy wypełnić dla każdego z nich oddzielny formularz.

 
3. Wykreślenie z RIS następuje:

  • na wniosek instytucji szkoleniowej,
  • w przypadku stwierdzenia prawomocnym wyrokiem naruszenia przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2018r. poz. 1265 i 1149),
  • w przypadku zakończenia działalności przez instytucję szkoleniową,
  • w przypadku niepowiadomienia wojewódzkiego urzędu pracy o kontynuowaniu działalności szkoleniowej w kolejnym roku kalendarzowym.

 
Wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych jest bezpłatny.

UWAGA!
Działająca na rynku spółka  o nazwie: Rejestr Krajowych Podmiotów Szkoleniowych Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu (KRS nr 0000604354) prowadzi działalność komercyjną, a prowadzony przez nią Rejestr Krajowych Podmiotów Szkoleniowych nie ma nic wspólnego z Rejestrem Instytucji Szkoleniowych – nie jest on rejestrem, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

 
Kontakt w sprawie RIS – tel. 85 74 97 253

Klauzula informacyjna odnośnie przetwarzania danych osobowych

Podstawa prawna

Załączniki

Informacje o publikacji dokumentu